Aké vymedzovacie krúžky potrebujem?

Pridané: 29.04.2014

Veľa zákazníkov sa na nás obracia s otázkou, ako zistiť, v akom rozmere potrebujete vymedzovacie krúžky . Ak neviete, aký rozmer je ten pravý, možno Vám pomôže tento mini návod.

Čo sú vymedzovacie krúžky a na čo slúžia?
Jedná sa o hliníkové, príp. plastové krúžky, ktoré slúžia na vycentrovanie disku na náboji auta. Prevažná väčšina výrobcov produkuje hliníkové disky s väčšou stredovou dierou. Robia tak z jedného dôvodu – aby sa jeden disk mohol použiť pre viac typov aút s rozdielnym priemerom náboja. Ak ste si zakúpili disky s väčšou stredovou dierou ako je priemer náboja na Vašom aute nie je to žiadna chyba.  Tento rozmer jednoducho vycentrujete vymedzovacím krúžkom, ktorý nijako neobmedzuje použitie diskov. Použitie krúžkov pomáha vystrediť disk na náboji kolesa, čím nevznikajú neželané vibrácie pri jazde, atď /viac nižšie/. Jazdu bez krúžkov vyslovene neodporúčame.


Ako sa prejavuje absencia krúžkov?
Najčastejším prejavom sú vibrácie pri rýchlosti okolo 80-100km/h, príp. už pri nižších rýchlostiach. Tieto vibrácie sú spôsobené rozdielnou veľkosťou stredovej diery kolesa a priemerom náboja vozidla.


Aký rozmer potrebujem?
Pre správny výber rozmeru potrebujeme zistiť 2 rozmery:

1, priemer náboja na Vašom aute /vnútorný rozmer krúžku/
2, priemer stredovej diery na Vašich diskoch /vonkajší rozmer krúžku/

 

Priemer náboja na aute zistíme s pomocou web stránky nižšie.

 

priemer_naboja_auta


Postup:
a) po kliknutí na obrázok sa pred Vami objaví výber značky auta /napr. Škoda/
b) následne vyberieme model auta /napr. Octavia 2005 – 2013)
c) po kliknutí na model auta si všímame čísla pod „Center Bore“ = stredová diera /všimni si obrázok nižšie/. Okrem iného tam nájdeme aj info o rozteči /PCD/, optimálnom ET, rozmere šrób/matíc a o rozmere pneumatík určených pre Vaše auto.

 

center_bore

 

Jeden rozmer by sme mali, teraz sa pokúsime zmerať ten druhý – vonkajší. Ak máte čerstvo kúpené disky, prípadne k svojim starším diskom máte krabice riešenie je jednoduché. Stredová diera je na krabiciach často uvedená pod názvom C.B. /skratka od Center Bore/. Ak krabice nemáme budeme potrebovať šubleru, príp. Iné presnejšie meradlo. Meter/pravítko nie sú ideálne nakoľko sú pre meranie nepresné, nedostaneme sa s nimi k presnému odmeraniu stred. diery. Meráme podľa fotky nižšie – nemeráme skosené hrany, ale až priemer stredovej diery.


Poznámka: pokiaľ sa Vami zistené, namerané údaje líšia s našimi, uvedenými v eshope o plus, mínus 0,1mm, tak je určite v poriadku a krúžok môžete použiť. Napríklad: Vami nameraný rozmer je 64mm, no máme v ponuke iba 64,1mm. Nemusíte mať obavy, jedná sa o správny krúžok. Rozdiel je spôsobený tým, že ste stredovej dieru nezmerali úplne presne, príp. výrobcovia krúžkov môžu používať trošku iné značenie..Teraz máme zmerané oba potrebné rozmery a môžeme uskutočniť nákup krúžkov.

 

vyber_kruzkov

 

Inštalácia krúžkov
Inštalácia je jednoduchá. Koleso zhodíme dole z auta, náboj dôkladne očistíme, krúžok vložíme zo zadnej strany do disku a disk nahodíme späť na auto. Krúžok má byť presný – bez vôle na náboji aj stredovej diere disku.

Ak by ste aj napriek tomuto mini-návodu urobili pri objednávke chybu – nevadí. Napíšte / zavolajte nám a krúžky Vám bez problémov vymeníme za správne.

 

 


Späť na zoznam článkov
Copyright 2012 - 2020 © wulf.sk